IMG_1565
IMG_1575
30_05797_foto
106
126
312
412
1110
1110
312
211
126
120
106
Libertas
10.01.2017

Žena na stavbě elegantní

Víte, jak vypadá taková žena na stavbě? Čekali byste, že bude nosit růžové sako? Milada Svobodová, ředitelka Kartografie PRAHA, která se kromě geografického vydavatelství stará i o chod několika budov v Praze, nosí nejen to, ale i šik pohorky, a nabourává tak veškeré stereotypy.

V čele Kartografie PRAHA působíte již osmým rokem. Jak byste zhodnotila svou dosavadní práci?

Vést Kartografii PRAHA pro mne byla výzva. Na začátku však bylo nutné provést nepopulární opatření, jako byla redukce počtu zaměstnanců, sestěhování a revize smluv. S využitím všech svých schopností a zkušeností jsem poměrně brzy firmu optimalizovala a nyní mám skvělý tým a tradiční značku, která sází na kvalitu a preciznost.

Jak byste srovnala svou současnou pozici s předchozím zaměstnáním ve společnosti B.A.T. Program v Rožnově pod Radhoštěm?

Společnost B.A.T. Program jsme zakládali v roce 1991 jako kartografické vydavatelství, kde jsem se během patnácti let naučila prakticky všechno. Pracovala jsem jako šéfredaktorka, vedla podvojné účetnictví, řídila lidské zdroje, jednala s obchodními partnery (převážně zahraničními), prosazovala moderní technologie, komunikovala s médii a právně řídila celou firmu. Všechny tyto zkušenosti jsem využila při práci v Kartografii PRAHA, kde mi navíc přibyla starost o nemovitost v Holešovicích – její údržba a pronájem.

Právě k nemovitostem, které má Kartografie PRAHA také na starost, směřuje další otázka. Jak vypadá den „ženy na stavbě“?

Správou nemovitostí strávím přibližně 2/3 své pracovní doby. Začínám v 6:00 na první nemovitosti v Holešovicích, kde provedu kontrolu údržby, popřípadě inspekci probíhající stavby a poté se přesunu do centra Prahy do kartografického vydavatelství. Po poledni navštívím nemovitost na Smíchově, která je poměrně rozsáhlá a zajištění oprav a údržby vyžaduje více času. Navíc se také starám o pronájem budov, takže řeším problémy našich nájemníků, sháním nové nájemce do rekonstruovaných prostor a připravuji nájemní smlouvy. Odpoledne se ještě jednou přesunu na Ostrovní ulici do Kartografie PRAHA, kde dořeším došlé e-maily a běžné redakční práce. Vzhledem k pochůzkám po staveništích jsem musela vyměnit dámské lodičky za „pohorky“, ale saka jsem si ponechala. Těch se nevzdám – mám jich totiž asi 30 kusů.

Paní Milada Svobodová ve svém přirozeném prostředí.

Který projekt vydavatelství Kartografie Praha z poslední doby považujete osobně za nejzajímavější a jste na něj hrdá?

Nejvíce mne těší vytvoření interaktivní verze Školního atlasu České republiky, který nabízí řadu multimediálních materiálů v podobě fotografií, animací, webových odkazů a map s možností detailního zoomování.

Který nápad se ve Vašich očích podařil v rámci správy budov v Holešovicích a na Smíchově?

V Holešovicích se nám podařilo rekonstruovat podkroví, které nám navrhl architekt Marek Svoboda. Jeden z ateliérů byl dokonce publikován v časopise Pěkné bydlení. Na Smíchově jsme rekonstruovali obě recepce na vstupu z Drtinovy ulice. Výsledkem jsou krásné velkorysé prostory, které si rozsáhlý areál rozhodně zaslouží.

 

Nová recepce Libertas a. s. si za svou doménu zvolila černobílou kombinaci ozářenou sluneční žlutí.

Jak vidíte budoucnost digitálních map? Lze předvídat výhledové nahrazení papírových?

S mapami je to jako s penězi. Zaplatit můžete pomocí internetu přes počítač nebo mobilní telefon, ale přesto jsou tu papírové peníze a asi ještě dlouho budou. A s mapami je to stejné. Šustění papíru má své kouzlo.

Co z kolekce vydavatelství považujete za vhodný dárek?

Dětem a mládeži bych doporučila náš nový Školní atlas světa, tatínkům – motoristům jeden z našich podrobných autoatlasů Česka a maminkám některou z našich tematických map Česka, například Hrady a zámky. Ty může zaujmout také náš originální šátek s natištěnou mapou, který se dá využít na cesty.

Děkuji za rozhovor a těšíme se na další projekty Kartografie PRAHA.