20170403_091530
IMG_8065
IMG_8066
IMG_8067
IMG_8068
IMG_8069
pohled na hutní výrobní halu
11.04.2017

Logistiku nejde zastavit

V roce 2006 Jitce Rispoli zazvonil telefon a dostala nabídku stát se vedoucí logistiky v nově vznikající moderní továrně na minerální izolaci Knauf Insulation v Krupce na Teplicku. Má se přestěhovat do severních Čech? Ředitel závodu souhlasil s její podmínkou, že se do roka definitivně rozhodne, zda zůstane.

Nikam neodešla, protože výzvy opouštět neumí a první žena v logistice jich ve své pozici stále vidí bezpočet. Třeba v tom, že se zastane žen, které suverénně ovládají vysokozdvižné vozíky a někteří muži na ně nedosáhnou.

Co říká Jitka Rispoli o…

…ženách působících ve stavebnictví
Největší překážkou jsou přetrvávající modely a předsudky v hlavách většiny mužů. Ještě pořád se mi stává, že jdu na jednání a chlap je schopný říct mi do očí: „A co vy o tom můžete vědět?“. I v takové pokročilé době existují stereotypy. Tady v Krupce máme ženu, která jezdí na vysokozdvižném vozíku. Občas chlapi říkají: „Já jsem si všiml, že vám tam řídí jako ženská“.  Já na to odpovídám: „Jak by vám bylo, kdybych přišla k vám do fabriky a zeptala se: vám tady dělají jako chlapi?“
Čtyři roky jsem bydlela v Holandsku. Tam absolutně nedělají rozdíl mezi ženami a muži. Oni se na vás dívají jako na člověka. Tento přístup mě nadchl. S kýmkoli jsem mluvila ať už v soukromí nebo na úřadě, nemá v hlavě předsudky a pochybnosti. V tomto ohledu jsou dál než jiné státy.

…speciálních schopnostech žen na pracovišti
Ženy mají obrovskou výhodu v tom, že většina z nich není v práci z toho důvodu, aby si splnila nějaké své ambice. My na tom pracovišti vyvažujeme sociální vztahy, přinášíme lidskost, empatii a takové to „zase bude líp“. Zároveň dokážeme říct negativní věci líp. Jsme politici v mluvě. Navíc máme výhodu, že máme obrovskou vnitřní sílu. Jsme multifunkční i uvnitř a spoustu věcí dokážeme ukočírovat.
Vyváženost na pracovišti by měla být. Když jde žena na jednání a hrozí, že by mohla nastat hádka, tak to uhladí. Šéf mi například důvěřoval, abych vedla projekt rekonstrukce skladové plochy. Hned při prvním jednání vznikla hádka a já jsem tam přišla se slovy: „No tak chlapi, máme první den, přece se nebudeme hádat,“ a vše nakonec dopadlo dobře.

…svém vztahu k produktu
Já tomu věřím, a když ještě vidím, že to funguje, tak je to o to lepší. Zateplovalo se vlastně vždycky, akorát se tomu neříkalo izolace. Izolace mají budoucnost, ale musí se to správně uchopit.
Když projektant nebude znát určitou značku, tak vám nedoporučí, ať si objednáte izolaci například od Knaufu. V Německu to prý chodí tak, že vám projektant dá seznam doporučených materiálů od největších hráčů na trhu co do objemu výroby a ceny. Když zákazník řekne, že je to pro něj drahé, tak až ve druhém kole navrhnou další značky. Lidé si tam radši připlatí za kvalitu, a i když koukají na cenu, dokážou si spočítat úspory a uvědomit si, že jim produkty déle vydrží. I v Čechách se toto zlepšuje. Jsem ráda, že konečně jsme se dostali do stavu, že když jsme někde nespokojeni, jdeme jinam.

…harmonii na pracovišti
Mám výhodu, že své šéfy znám dlouho a máme spolu dobrý vztah. Jsme stejně naladěni a mám z toho radost. Z toho důvodu mi dávají svobodu v práci.
Systém je hrozně jednoduchý. Když máte dobré lidi v týmu, tak krásně všechno běží a jen to uhlazujete a vypipláváte. Hodně se u nás tlačí na čas, což ne každému vyhovuje, a proto se snažím s lidmi pracovat jinak. Aby to bylo o tom, že jsou oni spokojení. Vždycky říkám svému šéfovi: „Spokojený zaměstnanec – spokojený zaměstnavatel, ne obráceně“.

…logistice jako takové
70-80% je denní rutina. Jde hlavně o komunikaci s lidmi a o řešení okamžitých problémů. Logistiku nejde zastavit. Dodáváme do 20 zemí Evropy a denně komunikuji se spoustou lidí z různých kultur. Mojí náplní je tyto komunikační procesy zlepšovat, zdokonalovat a uhlazovat.
Logistici jsou hodně vidět. Znám se se všemi dodavateli a často se ptají na naše produkty, žádají o radu. Nejvíc mě pak potěší, když toho člověka potkám a řekne: „Projekt jsme realizovali a fakt to funguje“.

…osobní motivaci
Strašně ráda dělám s chlapy a ve výrobě, ale nedělám to kvůli tomu, že chci dělat s chlapy a ve výrobě. Ale když dělám ve výrobě a vidím před sebou ten proces, tak mě to naplňuje. Je to hmatatelné a viditelné.
Víte, jak se vám chodí dobře do práce, když tam nechodíte kvůli snaze o budování kariéry a penězům? Jsem pilný člověk a mám spoustu energie. Cítím mnohem větší zadostiučinění, když slyším, jak jsem někomu konkrétnímu pomohla, než slyšet od šéfa na konci roku, že mám skvělé výsledky. Já je mám, protože mě ta práce baví.

…spolupráci s gymnáziem
V Holandsku najeli na program, kdy studenti předposledního ročníku středních škol, kteří uvažují o svém budoucím zaměření, mohou navštěvovat potenciální obor v praxi. Školy spolupracují s určitými zaměstnavateli, protože přišli na to, že šestnáctiletý člověk nemůže vůbec vědět, čemu se chce v životě věnovat.  Projekt jsme navrhli Biskupskému gymnáziu v Krupce a domluvili jsme se, že v případě zájmu můžeme docházet a skrze přednášky či workshopy představovat naši činnost.

…svém volném čase
Když jsem v práci, tak se do ní zcela ponořím a jsem co nejvíc efektivní. Když odcházím z práce, už se tomu nechci věnovat a poslední dobou se mi to daří.
Hlavní náplní je moje dcera. Dále jsou to sporty, příroda, hory, chození po lese, četba.

…výchově své dcery
Říkám jí, že má stále možnost si vybrat. A když nemá možnost si vybrat, tak má možnost to alespoň říct. Mně rodiče říkali, že učitel je nade vše. Já dceru učím, že učitel se poslouchá, ale to neznamená, že neřekne svůj názor. Pokud se neztotožňuje s názorem paní učitelky, tak musí říct svůj názor.