IMG_0703
IMG_0720
IMG_0729
01_Kameny_161019_out (2)
IMG_0752
IMG_0754
01
02
03
20170626_170641
20170626_171026
20170626_174108
image009
cover
20170626_170138
IMG_0707
x1
x2
28.06.2017

Designové stoly od Anny Kozové doplnily unikátní prostředí areálu základní školy

Žena na stavbě se doslechla, že na dvoře základní školy v Kbelích se děje něco nevídaného. Na místě se dozvídá, že rodiče a vedení školy před dvěma lety spojili své síly a přímo v areálu připravují pro děti nevšední atrakce.

Celý projekt má pod palcem designérka Anna Kozová, jež vystudovala obor design výrobků na UMPRUM.

Nejnovějším prvkem zdobícím zahradu v Kbelích je tzv. venkovní laboratoř. Jedná se o tři stoly odlité z betonu, které na první pohled zaujmou svou jednoduchou elegancí. Poslední z nich byl slavnostně odlit toto pondělí za přítomnosti autorky, rodičů, dětí, ředitele školy a zástupců z řad partnerů.

Pro samotnou realizaci projektu byla klíčová spolupráce se stavebními firmami, které poskytly nejen materiál, ale i odbornou a technickou pomoc. Důležitým partnerem byla společnost Knauf, která kromě rychletuhnoucího betonu k odlití základových patek, dalšího materiálu a finančního příspěvku, poskytla i nesčetné konzultace. Další z partnerů, TBG Metrostav, zajistil dodávku speciálního vysoce pevnostního betonu s bílým cementem. Tento zakázkově vyráběný beton využili již pro svá díla mnozí sochaři. Poděkování také patří společnosti Würth.

„Museli jsme vše konzultovat se spoustou odborníků. Samozřejmě máme statický návrh základů stolů, protože jsou hodně těžké. Je za tím opravdu rok příprav a úsilí, aby se všechno podařilo a spousta organizační práce ani není vidět,” popisuje průběh svého projektu Anna Kozová.

Na zahradě školy v Kbelích se nejedná o první realizaci tohoto typu. Jde o součást projektu Zahrada, kde zpívají kosi, který vznikl v nevyužívané části areálu školy a neustále se rozrůstá. Pokud byste však v zahradě hledali klouzačku nebo houpačku, tak byste neuspěli. Jednotlivé prvky jsou jedinečné a neotřelé, což má podněcovat dětskou kreativitu. „Nejde o to vybudovat klasické prolejzačky, ale spíš daný prostor dotvořit tak, aby si děti našly svou vlastní hru a zapojily u toho fantazii,” vysvětlila autorka.

Anna Kozová přiblížila pozadí projektu, který se stal novým charakteristickým rysem areálu školy v Kbelích. „Kapacita žáků se v poslední době rozšiřovala, a tak tu musela vzniknout další budova školy. Kromě toho je potřeba i více prostoru pro mimoškolní aktivity. Původní družinová zahrada je sice obrovská, ale tolik dětí pohromadě na jednom místě jde těžko uhlídat.Tak jsem na školních schůzkách nadhodila, že něco vymyslíme.”

Je příjemné sledovat, že kromě klasických dětských hřišť vznikají takto nevšední projekty, které svou nápaditostí vybočují z řady. Iniciativnost rodičů a vedení školy je obdivuhodná a měla by jít příkladem. Žena na stavbě přeje hodně štěstí v projektu jak Anně Kozové, tak neúnavným rodičům.

Úvodní fotografie: Kde zpívají kosi