Návrh bez názvu (1)
Návrh bez názvu (5)
Návrh bez názvu (7)
Návrh bez názvu (6)
Návrh bez názvu (2)
27.01.2020

Architektky XXIII. – seriál o ženách, které měnily dějiny oboru

Architektky jsou ve svém oboru často přehlíženy a nedoceňovány. Mnohé z nich však překonaly veškeré překážky, které jim stály v cestě, a vybudovaly úspěšnou kariéru.

Eva Le Peutrec

Prosadit se ve světové architektuře dokáže i mladá žena z malé země. Eva Le Peutrec je jasným důkazem. Rodačka z Nové Paky je jediným českým architektem, který navrhl stavbu nad 300 metrů.

Za svým snem stavět mrakodrapy se ve 25 letech odstěhovala až do Šanghaje, kde si našla práci přes internet. V Číně to neměla jednoduché, denně se setkávala s kritikou a předsudky ze strany mužů. Navzdory tomu v pouhých 29 letech navrhla svůj první mrakodrap. Dnes jich má na kontě 24, z nichž nejvyšší měří 348 metrů.

Le Peutrec běžně vyhrává architektonické soutěže nad světovými architekty zvučných jmen. V současné době řídí vlastní studio a spolupracuje s kanadskou kanceláří Allied Architects International se sídlem v Šanghaji.

Toshiko Mori

První profesorka a žena předsedající katedře architektury v historii Harvard Graduate School of Design. Řeč je o Toshiko Mori. Původem je z Japonska, ale proslavila se především v USA. Její práci je možné obdivovat po celém New Yorku. Z brooklynského střešního pavilonu Dětského muzea, přes Divadlo A.R.T. na Manhattanu, až do Návštěvnického centra Poe Park v Bronxu.

Ve městě, které nikdy nespí, sídlí také její vlastní studio Toshiko Mori Architect, které se snaží o ekologicky citlivou strategii umísťování, historické souvislosti a inovativní použití materiálů.

Zlomový se pro Mori stal rok 2015, kdy otevřela ekologické kulturní středisko v senegalské vesnici Sinthian. Šikmá střecha budovy v sobě skrývá sofistikovaný systém, který sbírá dešťovou vodu do cisterny a poskytuje vesnici až 30 procent celkové spotřeby vody.

Marwa al-Sabouni

Syrská architektka Marwa al-Sabouni věří, že architektura hraje klíčovou roli v udržování míru ve městě. Po vypuknutí občanské války v Sýrii se rozhodla zůstat s rodinou v Homs. Na vlastní oči pozorovala, jak její rodné město postupně končí v troskách.

Když kolem ní padaly bomby, al-Sabouni navrhovala přestavbu zničeného okresu Baba Amr. Design zahrnoval stromové jednotky obsahující společenské prostory v kmenech a byty na větvích. Svým návrhem se snažila o obnovu sociální soudržnosti a udržení harmonického soužití komunit, za což byla odměněna cenou Prince Clause.

Al-Sabouni je také spoluzakladatelkou Arabic Gate for Architectural News, historicky prvního online portálu v arabštině přinášející čerstvé novinky z oblasti architektury.