cvr3
IMG_0578
IMG_0560
cvr
IMG_0553
IMG_0570
IMG_0589
IMG_0596
IMG_0603
IMG_0623
IMG_0625
IMG_0557
cvr2
05.10.2017

Jak na truhlík snadno, levně a rychle

Kromě četných výprav do terénu trávím spoustu času v kanceláři a často přemýšlím, jak si pracovní prostředí zpříjemnit. Nápad, že začnu pěstovat květiny, přišel záhy. Teď už jen sehnat truhlík podle mých představ… co když ale takový zatím neexistuje?

Nejprve jsem si sepsala několik požadavků, které by měl můj vysněný truhlík splňovat:

  • velikost: květináč musí být dostatečně velký, aby se tam vešlo několik druhů rostlinek
  • předem dané rozměry: protože ho plánuji umístit na horní desku nižší knihovny, je třeba pochopitelně zaplnit celou plochu
  • cena: nechci investovat přemrštěné sumy, takže nepřipadá v úvahu nákup květináče na míru
  • estetičnost: mám jisté představy o tom, jak by měl vypadat, aby do kancelářského prostředí zapadl

Uff, takový truhlík by se sháněl pěkně těžko. Jedinou možností, jak splnit všechny požadavky, je vyrobit si ho vlastníma rukama. Jakmile jsem svůj projekt dovedla do zdárného konce, sepsala jsem pro vás návod krůček po krůčku.

Plánování, vyměření, výběr materiálu

Nejprve je vhodné rozmyslet, kam květináč umístíme, a poté vše pečlivě naměříme a provedeme náčrt. Vyrazíme do stavebnin, kde si necháme udělat přířezy námi zvoleného materiálu. My vybrali dřevotřísku, s čímž se pojí jedna nevýhoda nutnost přidat do vnitřku nepropustnou vrstvu, protože tento materiál by si s vodou a vlhkou hlínou příliš nerozuměl. Problém vyřešíme použitím fólie, která se umisťuje do zahradních jezírek.

Slepení desek

V prvním kroku slepíme desky k sobě, čímž získáme výsledný tvar truhlíku. Důsledně si pohlídáme pravé úhly, abychom měli vše pěkně připravené pro následné vrtání.

Přivrtání desek

Před tímto krokem je důležité nebát se a ptát se, co to jde. Velikost vrutů pro vybraný materiál (u nás s relativně malou tloušťkou) doporučujeme zkonzultovat ve stavebninách či s jinými odborníky. Pak už se pustíme do samotného vrtání…

Natření barvou

Pokud nechceme nechat vyniknout přírodní barvu našeho materiálu, tak zvolíme vhodný odstín podle našich preferencí. Na natření dřevotřísky doporučujeme použít Balakryl, který je voděodolný a lze jej tedy umístit i do venkovního prostředí. Po několika přetřeních dosáhneme výsledného uhlazeného efektu.

Nyní už jen zbývá přidat nepropustnou vrstvu a pustit se do pěstování. Sledujte mě nadále a brzy si přečtěte, jak postupuji dál.

Vaše Žena na stavbě