mm
_MG_4007
harrachov20
harrachov22
IMG_7988
IMG_8060
IMG_8121
_MG_2427
01.12.2017

Jak se neztratit v pojmech minerální /skelná /kamenná vlna

V souvislosti se zateplením a izolačními materiály slýcháváme pojmy, které nám mohou dost zamotat hlavu. V krátkém článku vysvětlím rozdíly mezi minerální, skelnou a kamennou vlnou.

Minerální vlna je zastřešujícím pojmem, kterým se označují vlákna vzniklá z tavení minerální směsi, zpravidla skla nebo kamene. Roztavené sklo nebo kámen se po roztavení rozvlákňují na speciálních rotačních zařízeních vzdáleně připomínajících ta na výrobu cukrové vaty. Jak je uvedeno výše, základem minerální vlny je buď kámen, zpravidla čedič. Další variantu představuje sklo – v tomto případě se obvykle používají skleněné recyklované střepy.

Do vlny vzniklé rozvlákněním taveniny se přidává pojivo a vlna s pojivem se vypékáním formuje do desek nebo rolí. Jako pojivo se dříve používala pouze formaldehydová pryskyřice. Dnes se používají i modernější pojiva na bázi rostlinných škrobů, které u skleněné vlny poznáte podle hnědé barvy izolace. Příkladem je inovativní technologie Ecose s minimálním dopadem na životní prostředí.

Jako tepelné izolace se používají i samotná nespojená skelná vlákna, která se aplikují foukáním, tzv. minerální foukané izolace z panenského vlákna.  Hlavní výhodou minerálních izolací jsou přirozené vlastnosti skla a kamene, tedy nehořlavost, chemická stálost, v případě skla ještě pružnost a v případě kamene pevnost. Tepelně izolační schopnosti dodává deskám a rolím minerálních izolací molekuly vzduchu, který zadržují ve své jemné struktuře.

Skelné minerální izolace se většinou vyrábí v rolích a používají se pro zateplení šikmých střech, rámových podlah a stropních podhledů, dále se využívají pro izolaci dřevostaveb a odvětrávaných fasád.

Kamenná minerální izolace se ve formě desek používá zejména na kontaktní zateplení fasád, jako tepelná a akustická izolace plovoucích podlah a pro zateplení plochých střech. Minerální izolace mají oproti pěnovým izolacím výhodu hlavně ve své prodyšnosti a nehořlavosti.

Realizace kontaktní fasády