Open house
10.05.2017

Open House Praha zve na prohlídku běžně nepřístupných budov

Během víkendu 13.-14. května proběhne 3. ročník festivalu Open House Praha, který veřejnosti umožňuje navštívit přes čtyřicítku jinak nepřístupných budov. Organizátoři slibují novinky oproti loňskému roku a bohatý doprovodný program.

Své brány otevřou nejen sídla firem, moderní kancelářské prostory či technické objekty, ale i honosné vily a historické paláce. Mezi zpřístupněnými budovami tak nechybí ani Kramářova vila, Invalidovna, Skleněný palác, podzemní kryt nemocnice v Krči či libeňský plynojem.

„Letos otevřeme 11 nových budov a prostorů. V rámci programu chceme upozornit i na místa, která nejsou tvořena jen budovami, ale jsou důležitou součástí městského prostoru. Například téměř zapomenutý evangelický hřbitov ve Strašnicích, jenž ustál několik pokusů o likvidaci a je kulturní památkou,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Festival poprvé proběhl v roce 1992 v Londýně a od té doby se postupně rozšiřoval do dalších zemí. Pražská verze měla svou premiéru v roce 2015 a loni přilákala přes 48 000 návštěvníků, což dokládá zájem Pražanů o své okolí. Záštitu nad festivalem převzala architektka Eva Jiřičná, která v Londýně stála u zrodu samotného konceptu.

Myšlenka projektu tkví v posílení vztahu obyvatel města k veřejnému prostoru. Budovy, kolem nichž lidé dennodenně prochází, tak bude možné poznat i zevnitř. Kromě samostatných návštěv vybraných objektů je možno zúčastnit se komentovaných prohlídek, výstav či koncertů. Organizátoři nezapomněli ani na nejmenší návštěvníky, pro které jsou připraveny speciální pracovní listy.

Úplný program akce naleznete na stránkách festivalu.