Torii-House-Render
Untitled-1.ai
Wave-House-Render
modular
Project_ATN-render
28.02.2018

Nejlepší modulární stavby roku vyhlášeny v rámci mezinárodní soutěže

Termíny jako modulární výstavba, prefabrikace, kontejnerová architektura jsou v poslední době poměrně často skloňovány. Vše nasvědčuje tomu, že jejich popularita bude dále růst.

Společnost Ryterna modul každoročně vyhlašuje soutěž o nejlepší modulární stavbu roku Architectural Challenge Tiny House. Letos bylo úkolem soutěžících navrhnout objekt pro dvě osoby menší než 25 m², který měl pojmout kuchyňku, koupelnu, obývací pokoj a ložnicí. Letos bylo přihlášeno 150 projektů z 88 zemí.

I když se na první pohled může zdát, že modulární výstavba je výsměchem pro architektonické řemeslo, realita je jiná. Pokud si jako první představíte nevzhledné kontejnery, není se čemu divit, nicméně v souvislosti s rostoucí popularitou tohoto typu staveb je dáván čím dál větší důraz i na design objektu.

A jaké jsou vlastně výhody tohoto typu staveb?

V první řadě je to jejich mobilita, tedy možnost přemístit objekt díky snadné a rychlé montáži a demontáži. Dále je to cena, která by měla být zpravidla nižší díky relativně laciným základním stavebním prvkům – modulům. V neposlední řadě je to třeba i šetrnost k životnímu prostředí, která je zajištěna využíváním recyklovatelných materiálů a minimalizováním zatížení přírody během výstavby.
Podívejte se na letošní vítěze a přesvědčte se o tom, že i v této oblasti lze navrhovat krásné a designově čisté objekty.

1. místo: Wave House (Abdolrahman Kadkhodasalehi)

2. místo: Torii House (Julia Kaptur, Stas Kaptur)

3. místo: Trapezoidal Mod (William Samin)

Čestné uznání: Project ATN

 

Fotografie: Ryterna modul