eva
07.03.2018

Eva Franch i Gilabert zvolena ředitelkou prestižní Architectural Association

Architectural Association School of Architecture (1890) se sídlem v londýnském Camdenu je nejstarší soukromou školou v Británii. Jedná se o jednu z nejuznávanějších škol architektury po celém světě.

Kdo je Eva Franch i Gilabert?

Mladá a talentovaná Katalánka byla doposud kurátorkou a výkonnou ředitelkou newyorské Storefront for Art and Architecture. Kromě toho se pyšní nezanedbatelnými pedagogickými zkušenostmi (The Cooper Union School of Architecture, Columbia University GSAPP, IUAV University of Venice, SUNY Buffalo, Rice University School of Architecture). Za posledních několik let si vydobyla renomé po celém světě a není divu, že jí byla dána důvěra převzít otěže takto významné školy.

Jak probíhala volba?

V konečné fázi volby byl počet kandidátů zúžen na číslo 3. Eva Franch i Gilabert získala 67%, což pro tamní instituci představuje nejjasnější vítězství od roku 1990. Ve své vizi, kterou představila vedení školy, zdůraznila důležitost propojování vzdělávání v architektuře se současnou společenskou náladou.

“Architectural Association má dnes jedinečnou možnost stát se hlavním mluvčím v otázce, čím může architektura přispívat světu, ve kterém žijeme. Může také znovu definovat podobu vzdělávání současných architektů.”

“Architektura propojuje různé aspekty společnosti od ekonomických přes politické až k těm technologickým. Především ale architektura představuje obor, který rozumí společnosti jako celku a často bývá iniciátorem mezi těmi, kteří se nemohou rozhoupat k důležitým rozhodnutím.”    

Eva je historicky první ženou, která se stala ředitelkou této tradiční britské instituce. Stalo se to symbolických 101 let poté, co sem byla ke studiu přijata první žena. Přeji hodně zdaru!  

Vaše Žena na stavbě

Fotografie: Stefan Ruiz, Wikimedia

NEJBLIŽŠÍ AKCE

5. 12. 2018 - 5. 3. 2019Zateplování v praxi 2019