01
02
03
cvr
15.11.2017

Architektky IV. – seriál o ženách, které měnily dějiny oboru

Architektky jsou ve svém oboru často přehlíženy a nedoceňovány. Mnohé z nich však překonaly veškeré překážky, které jim stály v cestě, a vybudovaly úspěšnou kariéru.

#10 Kazuyo Sejima

Kazuyo Sejima představuje jedno z nejzvučnějších jmen v současné architektuře. Tato rodačka z Japonska založila spolu s talentovaným Ruye Nishizawou studio SANAA a mají za sebou řadu úspěšných projektů, za které si vysloužili světový věhlas.

Jejich práce byla v roce 2010 oceněna Pritzkerovou cenou za architekturu, nejspíše nejprestižnějším oceněním v oboru. Ve stejném roce se Kazuyo Sejima stala první ženskou kurátorkou architektonického Biennale v Benátkách.

Výrazným prvkem uplatňovaným v jejích projektech je sklo, případně hladké materiály jako například mramor. Dále ráda boří stereotypy o zažitých zvyklostech v bydlení. Tvrdí, že domy jsou obvykle navrhovány na základě zvyklostí a nejsou v souladu s realitou. S tímto poznatkem se vyrovnává zejména zaváděním neotřelého přístupu k navrhování obytných staveb.

Dále je důležité zmínit, že architektka v letošním roce navštívila Prahu, aby se zde zúčastnila reSITE Festivalu. Přednáška zaměřená především na východiska a záměry jejích realizovaných staveb představovala zlatý hřeb programu. Na závěr jí byla položena otázka, co by poradila začínajícím ženám architektkám. Její odpověď byla jednoslovná, ale výmluvná: trpělivost.

#11 Florence Knoll

Florence Knollová představuje jedno z nejvýraznějších jmen na poli interiérového designu. V padesátých letech významně proměnila podobu amerických korporátních kanceláří a její vliv je v oboru cítit dodnes.

Důležitým životním okamžikem bylo setkání s Hansem Knollem, synem slavného německého nábytkáře, který v roce 1938 přesunul slavný rodinný podnik do New Yorku. Pracovní vztah se brzy překlenul i v milostný a po pár letech se vzali. Florence přebrala vedení firmy v roce 1955 poté, co její manžel zemřel na následky automobilové nehody.

Florence za svůj život posbírala nemálo ocenění a o její práci se mluví v superlativech a s velkým uznáním. Sama o sobě tvrdí, že není nábytkovou designérkou. Přeje si, aby se na její dílo hledělo v rovině interiérového designu a nikoli jako na jednotlivé kousky.

Florence letos oslavila neuvěřitelných 100 let a firma Knoll je úspěšná dodnes. Blahopřejeme k jubileu!

#12 Maya Lin

Maye Lin se dostalo uznání již v jejích 21 letech. Mladá studentka Yale University tehdy překvapivě zvítězila se svým návrhem na památník veteránů z Vietnamu. Tato mimořádně významná stavba nesoucí jméno The Wall stojí od roku 1982 v centru Washingtonu.

Po absolvování univerzity nabrala kariéra Mayi Lin rychlý spád. Díky vydobytému jménu v oboru pokračuje nejen s návrhy památníků, ale kromě toho se věnuje i návrhům minimalistických soch, veřejných i soukromých budov či krajinnému designu.

Zejména v mládí se Maya zabývala problematikou životního prostředí, a proto se v jejích dílech motiv přírody objevuje velmi často. Toto poselství předává například ve svém projektu Silver River v Las Vegas, který skrze plastický model řeky Colorado návštěvníkům kasína připomíná důležitý zdroj jejich vody. Tuto tématiku reflektuje také nedávný projekt What is Missing?.

Ač se již rozpoutala nejedna debata, zda Maya Lin může být považována za architektku v pravém slova smyslu, její umělecký přínos rozhodně není zanedbatelný.

HYBRIT – revoluce ve výrobě oceli?
07.11.2018

HYBRIT – revoluce ve výrobě oceli?

Proces výroby oceli z železné rudy bude vždy spojen s obrovskou energetickou náročností. Švédsko, které je proslulé kvalitou tohoto nepostradatelného materiálu, ale také důrazem na ochranu životního prostředí, začalo hledat řešení.

čtěte více

NEJBLIŽŠÍ AKCE

5. 12. 2018 - 5. 3. 2019Zateplování v praxi 2019