her
IMG_9186
_MG_7353
IMG_9159
IMG_9171
2_web-1024x683
04.05.2018

Heraklith: jedinečné spojení funkčnosti a designu

Ještě nedávno by málokoho napadlo, že zlatá éra legendárních heraklithových desek s bezmála stoletou historií, přijde v 21. století.

Designová dřevitá vlna do interiéru a exteriéru

Obklad s charakteristickou spletí dřevitých vláken vtiskne fasádě domu i stěnám v interiéru jedinečný charakter. Základem čistě přírodního materiálu s výraznou strukturou jsou padesát centimetrů dlouhé smrkové hobliny. Ty jsou do formy lehkých multifunkčních desek spojeny cementovým pojivem. Povrch desek může být dodatečně barevně upravován s pomocí běžných fasádních či interiérových barev.

Do venkovního prostředí na obklady provětrávaných fasád je určena deska Heraklith C Facade nebo deska se zkosenými hranami Heraklith C Facade AK. Náročné estetické požadavky pro interiér splňuje deska se zkosenými hranami a pojená bílým cementem Heraklith Agro AK.

Škola v Hovorčovicích, autor: architekt Ondřej Tuček

Skvělé technické vlastnosti

Protože se jedná o multifunkční desku, přídavkem k zajímavému vzhledu jsou i její další vlastnosti. Otevřená struktura tlumí hluk a vylepšuje akustiku místností. Uplatnění proto nalézá v soukromých bytech, otevřených administrativních prostorách, vstupních halách, v klubech a všude tam, kde chceme omezit šíření hluku nebo třeba zlepšit srozumitelnost či poslechové kvality. Heraklithové desky dále dobře tepelně izoluji a akumulují teplo, mimořádně odolávají mechanickému i biologickému namáhání a zvyšují požární odolnost konstrukce.

Tichý přelet po hudebních klubech

Naši tour začneme na pražském Žižkově ve vyhlášeném hudebním baru Vlkova 26. Tento noční podnik stojí na skvělé, zejména elektronické, hudbě, kterou mixují populární čeští i zahraniční dýdžejové. Heraklith tu rozhodně není jen industriální designovou připomínkou opravdovosti podniku a jeho hostů. Hudebníci se shodují, že se jim tu hraje dobře a přidávají se hosté, kteří si pochvalují vynikající atmosféru.

Přesuneme se k západní hranici České republiky do svobodného prostředí Freeclubu v obci Kraslice. Hudební Skate club si zakládá na tom, že mezi svými stěnami obloženými Heraklithem spojuje rytmy z celého světa. Stojíme na bohatě zásobeném baru a není možné se zbavit pocitu, že hrající hudba jsme vlastně my sami. Přitom nemusíme zvyšovat hlas, abychom se slyšeli. Nechce se nám nikam odcházet, ale to už se při takové tour může stát.

Letíme přes celou zemi na východ. Už z výšky vidíme dřevěné střechy skanzenu a na dopravní značce u vjezdu do města konečně čteme Rožnov pod Radhoštěm. Kulturní centrum pod Beskydami nezůstává pozadu v moderních podnicích. Nepřijeli jsme sem však za zábavou. Zajímá nás strop Diskotéky CityClub. Jestli hudba může znít i tady stejně jasně jako v již navštívených klubech.

Skupinka mladých lidí hrající bowling se soustředí na rozhodující hod. Kuželky se rozlétly, některé hlavou vzhůru přistály na konci dráhy. Těžké kamenné bowlingové koule se srazily po návratu k dalšímu hráči. Ten před tím nárazem odskočil stranou. Ale od baru vypadala celá situace zcela bezpečně a zvuk, který celý úspěšný hráčův zásah doprovodil, nebyl rušivý. Díky heraklithové obložení stěn!

Naše Heraklith tour tímto setkáním teprve začínala, ale už jsme se zcela poddali rytmu, který Heraklith i tady rozehrával. Nebylo těžké šplhat další den vzhůru do Beskyd a stále slyšet v uších některé tóny z předchozího večera. Nad námi zakřičel orel a my jsme pokračovali dál, jakoby nás chránil ten tón, který se spojil s povědomou melodií z předchozího večera.