titulka_horazd
DCIM100MEDIADJI_0043.JPG
IMG_4817
IMG_4881
30.01.2018

Provětrávaná fasáda na horažďovickém sídlišti jde příkladem

Jen zřídka se úspěšná realizace zateplení panelového domu stane modelovým příkladem, jak by to mělo vypadat. V Horažďovicích se to povedlo, a to především díky iniciativě tamního společenství vlastníků v čele s Libuší Klečkovou.

V České republice bylo od padesátých let postaveno na 80 000 panelových domů. Uvádí se, že kolem 2,6 milionů obyvatel naší země v nich dnes stále žije. Je samozřejmé, že každý dům si po nějaké době kromě nutné údržby zaslouží i rozsáhlejší rekonstrukci, a proto se v posledních letech často realizuje i zateplení.

V dnešní době je většina izolací panelových domů prováděna tzv. kontaktním způsobem. Majitelé takto zateplených bytových jednotek si občas stěžují, že se jim v bytech tvoří plísně. Je jasné, že tato okolnost mnohdy zkazí radost z nově rekonstruovaného panelového domu.

Provětrávané fasády jako nejvhodnější řešení

Modernější a vhodnější provedení představují tzv. provětrávané fasády. Požadavkům panelového domu s nestálými teplotami uvnitř a nerovnou fasádou panelů na povrchu totiž vyhovují zcela. Toho si byla vědoma i aktivní skupina kolem společenství vlastníků na sídlišti v jihočeských Horažďovicích, která svou vizí nadchla i ostatní majitele bytových jednotek.

Poté, co došlo v panelovém domě ke konsenzu nad navrhovaným řešením, byla vybrána fasáda Diagonal 2H  s pružnými izolačními deskami Mineral Plus od Knauf Insulation. Vložený izolant z minerální vlny je nehořlavý a prodyšný, proto se o tomto typu izolace občas říká, že “dýchá”.

Klíčovou postavou a jedním z iniciátorů byla Libuše Klečková, které nebyl nikdy lhostejný rozvoj domu, ve kterém žije. “Velmi vstřícný přístup lidí z realizační firmy i Knaufu přispěl k tomu, že jsme měli k zvolenému řešení od začátku důvěru. Dostali jsme tolik informací, že nebylo těžké nadchnout také ostatní majitele,” vysvětlila. “Hodně cestuji a zdá se mi, že se zde často zbytečně držíme při zemi, když svět už je o kus dál. Pořád tu visí ve vzduchu nevyslovené pravidlo, že je třeba nevybočovat. Tak jsme trochu vybočili,” dodává.

Příjemné změny v prvních měsících provozu

Na potvrzení správnosti svého rozhodnutí nemuseli obyvatelé nově zatepleného panelového domu dlouho čekat. Po rekonstrukci si musejí zvykat na nové skutečnosti. Zatímco dřív museli topením přebíjet chlad propouštěný do interiéru zdmi, nyní občas i rádi vyvětrají, aby se do izolované stavby čerstvý vzduch dostal. Kromě toho pocítili výrazné ztišení hluku z ulice, který je pro sídlišťní panelové domy typický. Realizace zaujala i obyvatele okolních domů, kteří začínají uvažovat nad stejným řešením.

“Otázkou dneška není, zda zateplit, ale jakým materiálem a jakým způsobem. S ohledem na požární bezpečnost staveb se zpřísnily normové požadavky na možnosti použití konkrétních typů izolací a s požadavkem komfortního bydlení se začíná řešit také téma hluku,” vysvětluje Jan Juhás, odborník z Knauf Insulation.

Na tomto konkrétním příběhu je vidět, že za důležitými rozhodnutími a úspěšnými stavebními projekty často stojí úzká skupina odvážlivců, kteří se nebojí vybočit z řady a přemýšlet jinak.

Přeji si vidět kolem sebe co nejvíce takto skvělých příkladů.

Vaše Žena na stavbě