16_IMG_1632
4_IMG_1183
8_IMG_1334
10_IMG_1299
11_IMG_1336
13_IMG_1302
17_IMG_0101
pudorys
26.03.2019

Úspěšný projekt svépomocí: dům zateplený provětrávanou fasádou s dřevěným obkladem

Nízkoenergetický rodinný dům blízko Plzně měl podle představ majitelů vyrůst pod rukama řemeslníků. Člověk míní, stavba však mění. Majitel byl okolnostmi přinucen zvládnout zateplení domu sám za pomoci přátel.

První smělé nápady od přítele a současně architekta Tomáše Petra v podobě zdí ze slámy však přeci jen zamítli a zvolili konzervativnější variantu. Obvodové stěny jsou postaveny z vápenopískové cihly, která je těžká, hutná, akumuluje teplo a díky své hmotnosti dobře tlumí hluk.

Protože otázka nízkoenergetické a k přírodě šetrné stavby byla v návrhu důležitým kritériem, následovalo zateplení provětrávanou fasádou Diagonal 2H od Knauf Insulation s vloženou minerální vlnou vyrobenou pomocí Ecose technology. Izolace tak neobsahuje formaldehydy, fenoly, akrylové živice a žádné přidané umělé barvy, bělidla nebo barviva. Pohledovým materiálem fasády je obklad z dřevěných modřínových palubek.

Ani velký, ani malý

S velikostí domu se manželé drželi při zemi a nenechali se unést představou o sídle s mnoha pokoji.  Shodli se, že dosavadní byt o dispozici 4+1 s balkonem jim pro život stačil. Víc nepotřebovali. Každá dcera měla svůj pokoj. Návštěvu lze uložit do jednoho z pokojů dcer, nebo rozložit pohovku v obývacím pokoji.

“Poučili jsme se také z domu rodičů. Ti postavili velký dům, dopřáli si vysoké stropy, a dnes se ukazuje, jak těžké je prostor vytopit. Stojí to nemalé peníze. Ročně vydají za energie zhruba padesát tisíc,” popisuje Jakub a dodává: “Naši prioritou byl energeticky nenáročný dům. Projektant spočítal výdaje navrhovaného domu za energie na dvacet pět tisíc.” Výsledkem je nízkoenergetický jednopodlažní dům o rozměrech 10 x 10 metrů a s velkou zahradou.  

Pozor na podvodníky

Zateplení střechy i fasády proběhlo svépomocí, i když to původně nebylo v plánu. Řemeslník najatý na realizaci střechy včetně zateplení dílo nikdy nedokončil, i když za něj vzal peníze. Zateplit dům vlastními silami bylo v tomto případě motivováno ztrátou většího obnosu peněz.

Jako první následovalo zateplení střechy 30 cm minerální izolace. “Domluvil jsem se s bratrem a kamarádem, nakoupil izolaci a společně jsme to tam narvali. Použili jsme minerální vlnu Knauf Insulation, ta je vlastně bio. Není se čeho bát,” usmívá se při vyprávění pan Jakub. Zaklopení sádrokartonem už však nechali odborníkovi. Hlavní úkol je teprve čekal. Zateplení fasády pomocí provětrávané fasády Diagonal 2H.

Zateplení fasády svépomocí provětrávanou fasádou Diagonal 2H

Dřevěný obklad domu vyžaduje zvolit zateplení s provětrávanou vzduchovou mezerou. Provětrávaná fasáda vyžaduje nehořlavou tepelnou izolaci, tedy minerální vlnu. Konečná volba padla na řešení v podobě provětrávané fasády z ocelových prvků Diagonal 2H od Knauf Insulation.

“Zvažoval jsem, jaký typ konstrukce pro vložení minerální vlny zvolit, zda dřevěnou, nebo ocelovou. Rošt jsem mohl zhotovit sám z dřevěných latí. Obával jsem se však, co to dřevo po nějakém čase udělá. Také bych musel nakoupit dřevo a ono to ve výsledku o tolik levněji nevycházelo,” popisuje důvody svého rozhodnutí pan Jakub a dodává: “Proto jsem mimo jiné zvolil ocelový rošt Diagonal 2H.”

S realizaci provětrávaného způsobu zateplení neměl majitel žádné zkušenosti. Po prostudování pracovního postupu montáže Diagonal 2H však zjistil, že systém není složitý a zvládne jej s pomocí přítele zhotovit. Následovalo proškolení na místě. To trvalo zhruba tři hodiny. Odborník na provětrávané fasády Jan Juhás předvedl praktickou ukázku přímo na domě a poskytl cenné rady. “Musím vyzdvihnout, že pracovníci Knauf Insulation nám byli vždy nápomocni jako telefonická podpora v případě nejasností.”

Realizace zateplení probíhala vždy ve dvou lidech. Na rastr diagonál se kotvily vertikální profily L. Do vytvořené ocelové konstrukce byla vložena vata Mineral Plus EXT035 tloušťky 200 mm. Ve skladbě následuje difúzně otevřená větrotěsná fólie Homeseal LDS 0,04. Na takto realizované zateplení je kotven dřevěný rošt vymezující provětrávanou vzduchovou mezeru v tloušťce 6 cm a ten současně slouží i k uchycení dřevěného obkladu z modřínových palubek.

Komfort teplého domova

Zateplení je provedeno na celkové ploše 140 m² a zateplovací práce trvaly zhruba tři týdny. Protože do procesu nevstupuje voda, realizace fasády nezávisí na počasí. Pan Jakub zateploval opravdu na poslední chvíli na přelomu listopadu a prosince. Jak sám poznamenal, rychlost práce podpořila jeho manželka s dcerami, které večer kvůli zimě v domě nosily čepice.

Dům je vybaven rekuperací, podlahovým topením a zhotoven z vápenopískových akumulačních cihel, při nastavených hodnotách rekuperace a vytápění a úplném zateplení drží nyní teplotu 21 – 23 ° C. Teplota v ložnicích se dvěma obvodovými fasádami se před zateplením držela zhruba na 18° C a to i s intenzivnějším vytápěním. Po úplném zateplení byl nárůst teploty znatelný. Příkladem této změny může být fakt, že ačkoli před zateplením ze stěn prostupoval chlad, nyní jsou na dotyk teplé.

Konec dobrý, všechno dobré

Na tomto příběhu je vidět, že průběh stavby není vždy takový, jaký si ho budoucí majitelé naplánují a vysní. Nepředvídaná komplikace s podvodným řemeslníkem poslouží jako odstrašující příklad toho, co všechno se může během realizace projektu pokazit. Tento příběh nabízí jedno velké ponaučení, a to: důsledně prověřovat veškeré řemeslníky, zejména ve volně přístupných rejstřících. Nicméně je třeba dodat, že i přes veškeré obtíže vše nakonec dopadlo dobře a dům dělá svým novým obyvatelům radost.    

Vaše Žena na stavbě