IMG_3804
IMG_3787
IMG_3809
IMG_3829
IMG_3800
14.05.2019

Heraklith v kině Světozor: nový sál láká filmové fajnšmekry i nadšence do architektury

Třetí sál kina Světozor je opravdu pro požitkáře a filmové fajnšmekry. Nabízí optimální viditelnost, pohodlné sedačky, dobrou akustiku. O nežádoucí odraz zvuku v prostoru se postaral Heraklith, dřevovláknitý akustický obklad jedinečného vzhledu a vlastností.

Kino Světozor sobě a svým návštěvníkům nadělilo ke stoletému výročí nový filmový sál tzv. Třetí s kapacitou 51 míst. První filmové projekce ozářily plátno v říjnu 2018.

Třetí sál, kino pro fajnšmekry

Vchod do Třetího sálu se nachází v prostoru pokladen, kde byl původně hlavní vstup do Velkého sálu se zázemím. Nevyužívaný a návštěvníkům nepřístupný prostor šaten se podle návrhu architektonického studia Skupina Marcely Steinbachové ve spolupráci s Vítem Holým proměnil v nový kinosál. Skupina již dříve vyhrála vyzvanou soutěž na rekonstrukci pravé části kina včetně foyer, které je inspirováno filmovými scénami. Velký sál divákům netřeba představovat. Je pojat jako černý prostor s výrazným logem kina, červenou hvězdou, jejíž obraz je propsán do sedaček.

Architekti přemýšleli, že by i ve Třetím sále opět využili  konceptu filmových scén. Chtěli však ideu posunout dál a přitom ji propojit s původním řešením. Návštěvník tak přichází do černého prostoru, kde na něj nečekají známé scény z filmů, ale barevně proměnlivé atmosféry.

Třetí sál je doslova zahalen do černé, do heraklithového dřevovláknitého obkladu s nástřikem, jen dvě niky se barevně proměňují podle předem navoleného programu páskového led osvětlení. Osvětlení nik doplňuje výrazná světelná linka a schodišťové osvětlení navádějící diváka do řad. Prostor shora ozařuje světelný kříž nad sedačkami, ve kterém Žena na stavbě vidí parafrází loga v podobě hvězdy a obdobu dřívějšího užití loga propsaného na sedačky Velkého sálu.

Akustický dřevovláknitý obklad Heraklith

Výborná akustika je pro kino zásadní. Zvuk se nesmí odrážet od stěn, nesmí vznikat ozvěny. Pro obklad stěn, stropu, ale i například dveří byly zvoleny dřevovláknité desky Heraklith C AK 01 tl. 25 mm a Tektalan 037/2 AK tl. 50 mm. Povrch desek je proveden ve stejném designu a povrchové úpravě černým nástřikem. Rozložení desek je voleno podle požadovaného útlumu. Na místech s větším požadavkem útlumu se nalézají desky Tektalan, zjednodušeně řečeno se jedná heraklithové desky doplněné vrstvou tuhé kamenné minerální vlny. Obklad z Heraklithu a Tektalanu vyniká vysokou zvukovou pohltivostí, mechanickou odolností a přispívá ke zvýšení požární odolnosti. Z architektonického hlediska nabízí povrch Heraklithu zajímavou strukturu tvořenou smrkovými hoblinami.

Cílem bylo vytvořit jednotný povrch sálu, za prvé aby se zvuk nikde neodrážel a za druhé aby byla naplněna i vizuální stránka prostoru. Všechny prvky vzduchotechniky jsou skryty. Nasávání a přívod vzduchu probíhá neviditelně skrz spáry heraklithového obkladu. Z tohoto důvodu jsou spáry o trochu větší. Proto nikde neuvidíte vyústky či jakékoliv kovové prvky na stěnách a na stropu, které by rušily vizuální pohled na projekci a umožňovaly odraz zvuku.

Třetí sál kina si již v krátkém čase od otevření našel své publikum. Kino Světozor nyní může divákovi nabídnout více alternativních titulů, artových projekcí. Konají se v něm filmové festivaly nebo přenosy z opery či divadla. Nezávislých kin je málo a je radost, když míst, kam zajít na neotřelou projekci, přibývá.