6
5
4
3(1)
1
2
2
19.06.2018

Vzduchotěsnost: proč je důležité nebrat ji na lehkou váhu

Ať je léto nebo zima, měli by se obyvatelé domu cítit pod střechou komfortně. Cesta k takovému stavu vede nejen přes dostatečnou tepelnou izolaci, ale také vzduchotěsnost.

Jedna z vlastností, které je třeba u jakékoli stavby nepodcenit, je vzduchotěsnost. Jak si ji lze v praxi představit? Pokud si vzpomeneme na hodiny fyziky, tak už na základní škole do nás učitelé hustili informace o výměně tepla mezi dvěma tělesy s různou teplotou.

V naší pomyslné budově si představíme na jedné strasně venkovní teplotu, kterou neovlivníme, a teplotu interiéru, která je zejména v zimě vyšší. V zimě se tedy teplý vzduch přirozeně tlačí z budovy ven a chladný vzduch zase do objektu. Vzduch však v sobě nese velké množství vodní páry, která v případě kondenzace může budovu poškodit. Aby se zabránilo nadměrnému vnikání vzdušné vlhkosti do konstrukce, do konstrukce je třeba přidat vrstvu, která vzdušnou vlhkost do konstrukce pustí jen v omezeném množství; jde o tzv. parobrzdu či parozábranu.

 

Tepelnou izolaci z minerální vlny shora i zdola zajišťuje fóliový systém, například Homeseal LDS od Knauf Insulation. Fólie lze rozřadit minimálně do tří kategorií podle schopnosti propouštět vodní páry, od parotěsných (Knauf Insulation Homeseal LDS 100, sd = 100 m) přes parobrzdné (Knauf Insulation Homeseal LDS 2, sd = 2 m) až po difúzně otevřené (Knauf Insulation Homeseal LDS 0,04, sd = 0,02 m).

Do interiéru na teplou stranu se dávají nejtěsnější – parotěsné. Směrem do venkovního prostředí se umisťují ty nejmíň těsné – difúzně otevřené fólie. To znamená, že vodní páře z interiéru je zabráněno vstoupit do konstrukce. Naopak vodní pára, která je již v konstrukci obsažena, projde vnější difúzně otevřenou fólií ven do exteriéru. Přitom skladba zůstává vzduchotěsná,“ vysvětluje odborník Jan Juhás z Knauf Insulation.

Špatné zatěsnění způsobuje, že z budovy uniká teplo. Na povrchu podhledů či stěn se můžou začít objevovat vlhké mapy. Při utěsnění je proto nutné myslet na detaily. K přelepení styku dvou fólií se používají spojovací pásky. Fólie Homeseal LDS k přiléhajícím stěnám dotěsňujeme pomocí tmelu na parozábrany Homeseal LDS SOLIMUR a prostupy ve střeše je třeba opatřit těsnícími manžetami.

 

Vzduchotěsnost obálky budovy, v tomto případě střechy, prokáže měření pomocí metody zvané Blower door test. Díky tomuto testu je také možné lokalizovat konkrétní defekty a netěsnosti.