CASTROFERRO
CASTROFERRO
CASTROFERRO
CASTROFERRO
CASTROFERRO
CASTROFERRO
CASTROFERRO
CASTROFERRO
planos
2_ESCALERA
17.01.2017

Uhlazené i hrubé stěny. Interiér ozářený světlem

Procházíte světlými pokoji a máte dojem, jako by i samy stěny měly rozjasňující efekt. Někde vás zaskočí vystupující hrubý povrch stěn, který ale s hladkým schodištěm nebo nábytkem obdivuhodně ladí. Vítejte v interiéru s převládající sněhovou bílou, který je prosvětlen jak přirozeným, tak umělým světlem.

Prohlížíme si byt v domě z 90. let orientovaný na východ. Autory jsou architekti Maria G. Ferro a Jordi Castro, kteří společně založili studio Castroferro Architekti. Působí ve městě Vigo na severozápadě Španělska. A odtamtud také pochází náš dvouposchoďový byt. Kombinace silného slunečního svitu a bílých stěn vytváří příjemné osvětlení. Tito architekti se navíc zaměřují na hrubé, často neopracované materiály, které staví do zajímavé kompozice s prvky hladkými, ryze moderními. Přestože to zní překvapivě, interiér působí harmonicky, originálně a paradoxně čistě. V tomto konkrétním případě architekti pracovali s panely z dřevité vlny Heraklith, pohledovým betonem a kresbou dřeva na pozadí bílých hladkých ploch.

Interiér mezonetového bytu o rozloze 70 m2 pracuje s rozšířením světla i do tmavších zákoutí, která předtím nebyla dotovaná takovým množstvím světla. Kompenzují se tím tzv. mrtvé úhly. Doménou tohoto interiéru je také velká propojenost místností, především jídelny, kuchyně a obývacího pokoje. To vytváří dojem prostornosti a vlídné otevřenosti jak pro návštěvníky, tak pro stálé obyvatele bytu. Naproti tomu vyšší patro disponuje posuvnými uzavíratelnými panely, které ze dvou pokojů vmžiku vytvoří sál, který lze využít třeba i k pořádání večírků. Nebo může z manželské ložnice a dětského pokoje tímto způsobem snadno vzniknout prostranství pro odpolední hry.