Zdravé bydlení
20.02.2019

Co signalizují orosená okna a další tipy

Ve svém příbytku si do značné míry můžeme za kvalitu toho, co dýcháme, sami. Popřemýšlet nad tím, jaké materiály, postupy či technologie zvolíme, se při stavbě či rekonstrukci vyplatí.

Podle statistik nás doma mnohdy obklopuje mnohem více škodlivin než ve venkovním prostředí. Základních faktorů ovlivňujících kvalitu vnitřního prostředí je hned několik od použitých stavebních materiálů a technologií, přes vybavení domácnosti, úklid až po životní styl a aktivity, které v domácnosti provozujeme. Někdy však stačí málo, aby se nám dýchalo lépe.

Naučme se větrat

Stará netěsnící okna odvedla práci mnohdy za nás. Díky jejich “nedokonalosti“ se vzduch v bytě postupně obměňoval i bez našeho přičinění. S novými dokonalými okny s minimální průvzdušností je však třeba o to víc myslet na pravidelné větrání. Dostatečný přísun kyslíku a odvětrání nekvalitního vzduchu činí s naším organismem divy.

K větrání přistupujeme jinak v létě než v zimě. V zimě je třeba větrat nárazově a intenzivně. Během větrání uzavřete ventil radiátoru a otevřete okna dokořán. Čím je venku chladněji, tím kratší čas k větrání, doba se pohybuje od 5 do 15 minut. V letních měsících je také třeba dostat z místnosti vydýchaný vzduch, ale zároveň si nepřehřát interiér. Vhodné je větrat v nočních hodinách či nad ránem.

Pozor na vlhkost

Zvýšenou vlhkost nám jako první signalizují orosená okna, naše stěny a zařízení. Na chladnějších místech se sráží voda, tvoří se fleky a následně plísně. Problémovým místem v každém interiéru je koupelna. Ventilátor na odsávání vlhkého vzduchu by měl být základním vybavením každé hygienické zóny. Vyplatí se odsávat i páry digestoří v kuchyni. Pro snižování vlhkosti je nutné nezakrývat radiátory závěsy, nesušit prádlo uvnitř a nábytek nepřistavovat úplně ke stěnám, pokud je to možné.

Nedejte plísním šanci

Velmi negativně ovlivňují zdraví člověka plísně. Jejich výskyt poznáme po čichu podle charakteristického plísňového zápachu. Během růstu se uvolňují toxické látky, které při vdechnutí můžou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždí oči, způsobují bolesti hlavy, podráždění pokožky a vyvolávají alergie.

Rozvoj plísní je spojen s produkcí vodní páry, jako je například vaření a praní v kombinaci s nedostatečným větráním a vytápěním. Když proti nim nezakročíte včas, jejich spory se rozrostou do hlubších vrstev a těžko se odstraňují.

Šedozelené výkvěty však nevznikají jen ve starších vlhkých domech. Můžeme je najít i v příliš rychle dokončených novostavbách nebo nesprávně zateplených domech. Kritickými místy jsou rohy a kouty místností, místa osazení oken nebo spoje vnější stěny s balkónovými deskami, takzvané tepelné mosty.

Vlhkou stěnu způsobuje příliš tenká nebo narušená tepelná izolace, ale také neprodyšné vrstvy izolace na vnější straně, které neumožňují vodním parám odcházet ze stěn. Zde je řešením minerální vlna, která zajišťuje vysokou paropropustnost, výborně tepelně izoluje a zároveň chrání před požárem a tlumí hluk z exteriéru. U starších domů, které se potýkají s vlhkostí, se po sanaci hydroizolací nabízí zvolit vhodnější způsob zateplení než je běžné kontaktní a to formou provětrávané fasády, například řešení Diagonal 2H od Knauf Insulation. Minerální vlna s technologií Ecose je navíc vyrobena z přírodních materiálů bez formaldehydu, fenolů a umělých barviv.

Na jeden nádech

Na kvalitu vnitřního prostředí a neprodyšnost budov upozorňuje kampaň Na jeden nádech. Kampaň je založená na zapojení veřejnosti, tedy těch, kteří se více či méně v nekvalitně odvětraných interiérech pohybují. Mezi ty, kdo na problém upozornili vlastním nádechem, jsou herec Václav Vydra, herečka Berenika Kohoutová, herečka Dágmar Patrasová, primabalerína Barbora Kohoutková nebo freediverka Gabriela Grézlová. Zapojit se může každý, komu není prostředí, ve kterém trávíme většinu svého času, lhostejné.

Partnerem a hlavním iniciátorem akce je společnost Knauf Insulation, která se zavázala za každý váš video vzkaz odevzdat 100 Kč Pneumologické klinice Fakultní nemocnice v Motole. Dýchej a pomáhej na www.facebook.com/najedennadech.