ruka003_web
29.03.2017

Hrajeme si se sádrou: Praktický držák ve tvaru ruky

Sádra už dávno není výhradní záležitostí zedníků. Lze z ní vyrobit mnoho praktických a přitom dobře vypadajících předmětů do našich domovů. Níže naleznete video, jak si Žena na stavbě vedla při výrobě sádrové ruky, která může posloužit jako držák na šperky.

Co si připravíme?

 • Dostatečně velkou pikslu/zavařovačku
 • Gumovou rukavici
 •  Sádru Knauf 
 • Nádobu na míchání sádry a vody
 • Nástroj k míchání sádry a vody (v našem případě vidlička)
 • Manikúrní nůžtičky

Jak budeme postupovat?

 1. Na pracovní plochu si připravíme vhodnou nádobu, kolem jejíhož hrdla natáhneme gumovou rukavici, aby následně rukavice visela volně v nádobě (viz video). Připravíme si potřebné množství sádry a vodu v poměru 2:1, doporučujeme 3 sklenice o objemu 0,3l. Též je třeba mít při ruce vhodnou nádobu na následné míchání sádry a vody.
 2. Vodu nalijeme do nádoby a poté přisypáváme sádru a mícháme zhruba 3 minuty, abychom docílili tužší konzistence. V případě potřeby naředíme vodou či přisypeme sádru.  
 3. Připravenou sádru lijeme opatrně do rukavice. Dbáme na to, aby se dostala do všech prstů. Nakonec zarovnáme u hrdla, aby po zaschnutí nevznikly nerovnosti. Pokud je naše nádoba skleněná, ujistíme se, že odlitou ruku  bude možné po pár hodinách protáhnout hrdlem ven. Pokud si tím nejsme jisti, raději propíchneme rukavici na konci, umístíme na vhodnou laťku a necháme zatvrdnout “v prostoru”. Můžeme si pomoci třeba dvěma stejně vysokými židlemi (viz video).
 4. Necháme vysychat nejméně po několik hodin, nám se osvědčilo počkat alespoň den.
 5. Až si budeme jisti, že je naše ruka dostatečně vyschlá, opatrně odstraníme rukavici pomocí manikúrních nůžtiček.
 6. Hotovou ruku můžeme natřít barvou, my se spokojily s přirozenou barvou sádry.