zahahadid
scott
19441845_1307220509385090_8907068351690888640_o
ženy
Untitled collage(2)
08.08.2017

Architektky I. – seriál o ženách, které měnily dějiny oboru

Architektky jsou ve svém oboru často přehlíženy a nedoceňovány. Mnohé z nich však překonaly veškeré překážky, které jim stály v cestě, a vybudovaly úspěšnou kariéru.

#1 Zaha Hadid

Náš seriál zahajujeme se jménem, které by nemělo být cizí každému, kdo se alespoň trochu zajímá o architekturu. Nedávno zesnulá Zaha Hadid pocházela z Íráku, ale od útlého věku žila v Evropě. Architekturu vystudovala v Londýně, kde si později otevřela svůj vysněný a později velice úspěšný ateliér. Stala se první ženou, která kdy obržela prestižní Pritzkerovu cenu za architketuru.

Zaha svým umem i charismatem nepochybně přispěla k popularizaci tradičně mužského oboru a navždy se na ni bude vzpomínat jako na symbol ženské emancipace v architektuře.

#2 Denise Scott Brown

Druhý díl seriálu věnujeme životě a dílu Američanky Denise Scott Brown. Narodila se v Zambii a vyrůstala v Jihoafrické republice. „Už asi v pěti letech jsem věděla, že budu architektka, protože i má matka vystudovala architekturu. Odjakživa jsem to brala jako ženské povolání.” Ve svých studiích se později zaměřila na urbanismus a městské plánování a stala se expertkou v tomto vzkvétajícím oboru. Svět si její jméno spojuje s manželem Robertem Venturim, se kterým od roku 1960 bok po boku tvoří zásadní projekty vymykající se hlavnímu proudu.

Kromě významných staveb a přínosu v teorii se proslavila i bojem proti diskriminaci žen ve světě architektury. V roce 1989 publikovala zásadní článek, ve kterém popisuje svou strastiplnou cestu oborem, který byl odjakživa hlavní doménou mužů. Esej prý napsala již o čtrnáct let dříve, ale měla obavy o zničení své kariéry. Od té doby opakovaně promlouvá na téma diskriminace žen v této profesi.

Denise Scott Brown se stala letošní laureátkou Jane Drew Prize – ocenění pro ženy, které svou tvorbou bojují za lepší postavení žen v oboru architektury.

#3 Marion Mahony Griffin

Marion Mahony Griffin se narodila roku 1871 v Chicagu a později se stala druhou ženou v historii, která absolvovala Massachusettský technologický institut (MIT).

Do historie se zapsala jako první zaměstnankyně věhlasného Franka Lloyda Wrighta – a to nikoli jako jeho sekretářka, jak by období jejího působení napovídalo. Marion se stala jeho pravou rukou uznávanou mezi kolegy v oboru a spekuluje se o tom, nakolik v té době teprve osmadvacetiletého Wrighta ovlivnila svou tvorbou právě ona.

Ještě významnější je její spolupráce s životním partnerem Walterem Burley Griffinem. Byla to právě Marion, kdo stál po boku Griffina v úspěšném konkurzu na nový koncept města Canberra. Jejich návrh kladl důraz na geometrické tvary a rozsáhlé plochy zeleně, které jsou v hlavním městě Austrálie dodnes zachovány.

Ač byla Marion po celý život zastíněna muži velkých jmen, stala se jednou z prvních žen, které takto významně pronikly do typicky mužského oboru.