vycle-design-transport-graduates-elena-larriba-andaluz_dezeen_2364_col_2
16.08.2018

Na kole do padesátého patra – budoucnost mrakodrapů?

Designérka Elena Larriba představuje unikátní projekt Vycle, který může posunout městskou cyklistiku na novou úroveň.

Mladá umělkyně se díky svému novému vynálezu stala průkopnicí na poli tzv. vertikální přepravy (vertical transportation). Originální dopravní prostředek je poháněn šlapáním na pedály tak, jako známe u obyčejných jízdních kol. Celý systém vyvažují závaží, takže jediná síla, kterou je potřeba vyvinout, je k překonání vlastní váhy.

Vycle transport concept by Elena Larriba Andaluz

zdroj: Dezeen.com

„Doposud byly k dispozici dva mainstreamové způsoby vertikální přepravy: schody a výtah,“ vysvětluje Elena Larriba, absolventka magisterského programu Innovation Design Engineering na londýnské Royal College of Arts. „Schody nikdy nebyly moc atraktivním způsobem přepravy, hlavně ve výškových budovách, kde nejsou využívány téměř vůbec. Výtahy zase spotřebují spoustu energie často jen kvůli tomu, aby přepravily jednoho člověka o několik metrů výš.“

Autorka věří, že by systém mohl být využit v již existujících budovách, kde na zbudování výtahové šachty není místo, ale i v nových projektech, kde se místem šetří.  Možné uplatnění svého vynálezu vidí také v době rekonstrukcí výškových budov. Vycle je alternativou k žebříkům, které nejsou dle autorky projektu příliš bezpečné a pohodlné.

Budoucnosti českých měst se nový vynález nejspíše příliš netýká. Na odbyt by ale mohl jít třeba v Číně. Tam podle plánů vyroste do roku 2025  50 000 nových mrakodrapů, takže jeho praktické využití vypadá reálněji.

Eleně přejeme hodně štěstí!