Untitled 2
13.09.2018

Den Architektury nabídne pestrý program v desítkách českých měst

Milovníci architektury si brzy opět přijdou na své. Od 28. září do 4. října bude po celé republice probíhat festival Den Architektury. Přečtěte si, co organizátoři připravili pro letošní ročník.

Běh za architekturou, horské túry, plavba parníkem, cyklovyjížďky, filmové projekce, workshopy, přednášky a především pečlivě připravené procházky vedené architekty, urbanisty či historiky a příležitost dostat se do jindy nepřístupných staveb – to vše nabídne letošní ročník festivalu Den Architektury.

Součástí tohoto svátku architektury bude několik zastřešujících témat a bloků. Celým letošním programem se jako hlavní linie vine téma „Architektura společně“, festival si připomíná výročí 100 let od založení Československa. Vybrané procházky a prohlídky se zaměří na typické architektonické styly první republiky, jako jsou kubismus, národní styl, purismus či funkcionalismus.

Jedním z lákadel Dne Architektury je mezinárodní filmový festival Film a Architektura, který se nově rozrostl do dvaceti měst. Hlavní osu programu budou tvořit celovečerní autorské filmy se zaměřením na architekturu a design.

Festival stejně jako v loňském roce otevře slavnostní festivalový warm-up. 20. září v kině Světozor proběhne projekce životopisného snímku Eames: The Architect and The Painter, jenž představí manželskou dvojici Charlese a Ray Eamesovy, kteří jsou v širokém povědomí vnímáni jako nejvýznamnější američtí designéři 20. století. Závěr festivalu v Praze bude 4. října opět v kině Světozor patřit přednášce významného německého architekta, profesora Hanse Kollhoffa, který vytvořil tvář sjednoceného Berlína.

Dalším důvodem, proč se festivalu zúčastnit, je projekt Hurá dovnitř!. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak navštívit mnohdy nepřístupné budovy a dozvědět se něco jejich historii. V Praze jsou na programu prohlídky reprezentačního patra Obecního domu, budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě či Domu zemědělské osvěty, jenž je dílem architekta Josefa Gočára. Poprvé se veřejnosti zpřístupní také Laichterův dům u Riegrových sadů, jehož autorem je Jan Kotěra. Návštěvníci budou moci prozkoumat filtrační stanici Podolské vodárny, citlivě rekonstruovanou Rothmayerovu vilu či budovu Prague Gallery.

Pořadatelem festivalu je Spolek KRUH, který od roku 2001 pořádá veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře a do České republiky přivedl stovky výjimečných architektů a architektek z celého světa. Cílem diskusí je zprostředkovat široké veřejnosti dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě. Zakladatelka festivalu architektka Marcela Steinbachová získala v roce 2016 za popularizaci tohoto oboru široké veřejnosti titul Architekt roku.

Program festivalu byl nedávno odhalen. Prostudovat si ho můžete ZDE.